Prostat Kanseri Tanısında Multiparametrik MR Yardım Biyopsi Dönemi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı, prostat kanserinin tanısında Türkiye’de çok az sayıda merkezde uygulanan Multiparametik MR yardımlı biyopsi dönemine başladı. Bu yöntemle prostat kanserinde tanı daha kolay konulurken, gereksiz biyopsiden de kaçınıldığı belirtildi.

ERÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, konuyla ilgili açıklamasında, erkekleri yakından ilgilendiren prostat kanserinin tanısı hakkında bilgiler verdi.
Serum PSA düzeylerinde yükseklik olan, prostat muayenesinde şüpheli nodül bulunan hastalarda kesin tanı koymak için transrektal ultrason eşliğinde prostat biyopsisi yapıldığını belirten Doç. Dr. Demirtaş, “Prostat kanseri tanısı konulmasında standart olarak kullanılan yöntem transrektal ultrason klavuzluğunda alınan prostat biyopsidir. Ancak kaç odaktan örnek alınması gerektiği, en uygun alanlar neresi, hangi sıklıkta yapılacağı en etkili Ağrı kesici yöntem hangisi ve saturasyon biyopsisi ne zaman yapılmalı gibi konularda henüz tam bir görüş birliği bulunmamaktadır. Mevcut bilgiler ışığında 10-12 odaktan biyopsi alınması, USG de varsa nodülden ayrıca biyopsi alınması, lokal anestezi uygulanması, risk devam ediyorsa ikinci biyopsi veya saturasyon biyopsisi yapılması yönündedir” dedi.

Doç. Dr. Demirtaş ilk biyopside tanı konulamayan ancak prostat kanseri şüphesi devam olgularda ikinci biyopsinin alınması gerektiğini söylerken, ikinci biyopsi zamanlaması konusunda tam bir fikir birliği olmamakla beraber en 6-8 hafta geçmesi gerektiğini kaydetti.

Doç. Dr. Demirtaş, “Son yıllarda kullanılmaya başlayan ve kendi kliniğimizde de kullandığımız Multiparametrik MR yöntemi ile özellikle ilk biyopsiden önce prostat içinde iltihaplı durumların varlığı ya da prostat kanseri şüphesi fazla olan yerlerin daha iyi tespiti sağlanmaktadır. Böylece biyopsi yapacağımız alan ortaya çıkmakta, iltihaptan kaynaklanan nedenler yüzünden gereksiz biyopsiden kaçınılmakta hem hasta açısından vakit kaybı, ikinci biyopsi ihtiyacı azalmakta, hem de hekim açısından tanı doğruluğu artmaktadır” diye konuştu.

Özel teknik ile yapılan Multiparametrik MR çekimlerinin Türkiye’de az sayıda klinikte gerçekleştirildiğine vurgu yapan Doç. Dr. Demirtaş, kanserden değil geç kalmaktan korkulması gerektiğini sözlerine ekledi.